Kinezyterapia

KinezyterapiaKinezyterapia to leczenie ruchem. Jest to zasadnicza część fizjoterapii i rehabilitacji ruchowej, dlatego współczesnych metod kinezyterapii jest obecnie bardzo dużo.

Każdy dzisiaj wie, że ruch jest potrzebny. Jest to prawda w znaczeniu zarówno ogólnym, w odniesieniu do ludzi zdrowych (profilaktyka zdrowotna, rekreacja) jak i w znaczeniu odnoszącym się do konkretnych stanów chorobowych, kontuzji, stanów pooperacyjnych, po unieruchomieniu itd.

Sztuką jest tak zaplanować kinezyterapię, żeby skutecznie, w możliwie najkrótszym czasie, bez przeciążeń oraz w jak najprostszy sposób pomóc w powrocie do sprawności.

Kinezyterapia odnosi się nie tylko do schorzeń ortopedycznych (np. przeciążenie, zwyrodnienie, zapalenie stawu, ograniczenie ruchu, ból kręgosłupa, rwa kulszowa, zespół cieśni nadgarstka) czy neurologicznych (np. udar mózgu, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, neuroborelioza), ale także do sytuacji, kiedy mamy do czynienia z leczeniem szpitalnym z jakiegokolwiek właściwie powodu. Zapewnia wówczas wyrównanie funkcji utraconych na skutek częściowego lub całkowitego czasowego unieruchomienia.