masażMasaż

Masaż jest pewną częścią fizjoterapii i odnowy biologicznej. Krótką definicją może być manualne oddziaływanie na skórę, tkankę podskórną, powięź, mięśnie, ścięgna i więzadła za pomocą odpowiednich technik i chwytów. Istnieje wiele rodzajów masażu, przy czym każdy z nich ma swoje odrębne zasady wykonywania i cele stosowania.

Masaż modelujący

Masaż modelujący wyszczuplającyTen rodzaj działania manualnego ma na celu, jak sama nazwa wskazuje – modelowanie. Chodzi tu w głównej mierze o kształtowanie tłuszczowej tkanki podskórnej. Najczęściej stosowany jest u kobiet, które chcą pozbyć się tzw. cellulitu oraz sprawić, żeby skóra nabrała zdrowego wyglądu. Czym jest ów „zdrowy” wygląd? Wiąże się on po prostu z dobrym odżywieniem skóry, odpowiednim jej napięciem oraz gładką powierzchnią. Patrząc z innej strony, m. modelujący powoduje zwiększenie ukrwienia skóry/tkanki podskórnej oraz poprzez działanie mechaniczne na podskórną tkankę tłuszczową rozprowadza złogi tkankowe sprawiając, że efekt „skórki pomarańczy” stopniowo zanika. Masaż modelujący najczęściej stosowany jest na brzuch, uda i pośladki.

Masaż relaksacyjny

Działanie, w którym stosowane są delikatne techniki mające na celu rozluźnienie mięśni oraz wywołanie uczucia odprężenia i zrelaksowania. Zabieg polecany jest dla osób funkcjonujących w warunkach zwiększonego stresu wywołanego np. natłokiem obowiązków i odpowiedzialności w pracy czy w domu.

Klasyczny masaż leczniczy

To podstawowy rodzaj masażu o szerokim zakresie działania. Powoduje zwiększenie ukrwienia tkanek, rozluźnienie mięśni, działa przeciwbólowo w miejscach wzmożonego napięcia. Stosowany jest w bardzo wielu schorzeniach, np. pomocniczo w chorobie zwyrodnieniowej, pourazowo, po unieruchomieniu np. w opatrunku gipsowym czy ortezie, ze wskazań lekarza w chorobach reumatycznych, jako wstęp do ćwiczeń rozciągających i wiele innych.

Drenaż limfatyczny

Masaż limfatyczny drenaż limfatycznyMasaż limfatyczny jest zabiegiem mającym na celu odprowadzenie nadmiaru chłonki (limfy) czyli płynu śródtkankowego. Może być stosowany również przy redukowaniu obrzęków innego pochodzenia. Polega na długotrwałym stosowaniu technik działających głównie w obrębie tkanki podskórnej i kierowaniu chłonki w stronę węzłów chłonnych. Drenaż limfatyczny częstokroć konieczny jest np. po zabiegu mastektomii u kobiet. Stosowany jest również w medycynie estetycznej.

Masaż sportowy

Celem m. sportowego jest uzyskanie efektu dokrwienia mięśni, które przed treningiem czy zawodami powinny być zaopatrzone w tlen, aby uzyskały już na początku wysiłku możliwie największą sprawność. W m. sportowym stosowane są szybkie i silne techniki. Polecany jest osobom uprawiającym sport rekreacyjnie i wyczynowo.

Głęboki masaż poprzeczny

Jest to element Medycyny Ortopedycznej wg Cyriaxa, skierowany na konkretne struktury anatomiczne wymagające leczenia, np. więzadła poboczne w kolanie. Ma na celu głębokie przekrwienie, działanie przeciwbólowe oraz wspomagające kojenie uszkodzonej tkanki.